ANASAYFA | HABER ARŞİVİ | VİDEO HABERLER | GÜNCEL | YEREL YÖNETİMLER | ULUSAL | SİYASET | KÜLTÜR SANAT | SPOR  

HABERLER | FACEBOOK : KANAL33 - INSTAGRAM : KANAL33 - TWITTER : MERSİNKANAL33 - WHATSAPP İHBAR HATTI : 0538 967 18 17    

SON DAKİKA |

BAKAN ARSLAN;İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI’NIN KARARLARINI DEĞERLENDİRDİ | KANAL 33 TELEVİZYONU
BAKAN ARSLAN;İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI’NIN KARARLARINI DEĞERLENDİRDİ...

ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI AHMET ARSLAN, DANİMARKA’DAKİ TEMASLARI SIRASINDA İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELEN İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI’NIN (İİT) KARARLARINI DEĞERLENDİRDİ.

İSTANBUL'DA TOPLANAN İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI'NIN ALDIĞI DOĞU KUDÜS'ÜN FİLİSTİN'İN BAŞKENTİ OLARAK TANINMASI KARARI NEDENİYLE MEMNUNİYETİNİ BELİRTEN ARSLAN, ?HEP İSLAM COĞRAFYASI DAĞINIK, İSLAM COĞRAFYASI BİR ARADA HAREKET EDEMEZ DÜŞÜNCESİ VARDI. AMA BU GÜN HEP BİRLİKTE ŞAHİT OLDUK Kİ İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI'NI OLUŞTURAN BÜTÜN ÜLKELER İSTANBUL'DALARDI. MEMNUNİYETİM ÇIKAN KARARLARIN GÜN SONU YAYINLANAN BİLDİRİ ÇERÇEVESİNDE ÇOK NET OLMASI" DEDİ. 

ARSLAN ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

"AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ (ABD) BAŞKANI TRUMP'IN ALDIĞI KARARIN KINANMASI VE BUNUN YOK HÜKMÜNDE SAYILMIŞ OLMASI ÇOK ÖNEMLİ. BU KONUDA ABD VE ABD BAŞKANININ BU KARARINI BİR AN ÖNCE GÖZDEN GEÇİRİP DÜZELTMESİNİN ÖNEMİNİN VURGULANMIŞ OLMASI. DOĞU KUDÜS'ÜN FİLİSTİN'İN BAŞKENTİ OLDUĞU VE BUNUNDA AYNI ZAMANDA İŞGAL ALTINDA OLDUĞUNUN BUGÜN Kİ KARARLA VURGULANMIŞ OLMASI ÖNEMLİ. BUGÜNE KADAR SADECE FİLİSTİN'İN TANINMASI YÖNÜNDE GAYRETLER VARKEN BUGÜN BU BİLDİRİ İLE HEPSİNİN BUNUN ALTINA İMZA ATMIŞ OLMASI BENCE BİR BAŞKA ÖNEMLİ BOYUTU. İNŞALLAH BU KONU ÇOK DAHA FAZLA DİKKATE ALINIR VE DEĞERLENDİRİLİR."

1967'DEN BERİ BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (BM) KARARLARININ UYGULANMADIĞINI İFADE EDEN ARSLAN, "KUDÜS'Ü İSRAİL'İN BAŞKENTİ OLARAK TANIYORUM DEMEK VE BÜYÜKELÇİLİĞİ ORAYA TAŞIYORUM DEMEK ZATEN TAM TERSİNE KAOSUN, İNSANLIK DIŞI GÖRÜNTÜLERİN BUNDAN SONRA ARTMASI ANLAMINA GELİYOR Kİ BU KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİLDİR" DEDİ.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU'NDAN KUDÜS ZİRVESİ DEĞERLENDİRMESİ

* MHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ VE  İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI ESKİ GENEL SEKRETERİ EKMELEDDİN İHSANOĞLU,

"BİRİNCİ DERECEDE İLGİSİ OLMASI GEREKEN ÜLKELERİN BAŞKANLARININ VEYA HÜKÜMET BAŞKANLARININ GELMEDİĞİNİ GÖRÜYORUZ. 57 ÜLKENİN TOPLANDIĞI BİR ZİRVEDEN ÇIKMASI BEKLENEN KARARLAR KONSENSÜSE BAĞLIDIR. O BAKIMDAN BU KONSENSÜS NASIL OLUŞACAK BUGÜN BİRKAÇ SAAT İÇERİSİNDE GÖRECEĞİZ"

" BEN GENEL SEKRETERKEN BU MESELELERLE İLGİLİ BÜYÜK BİR PLAN HAZIRLADIK. BU PLAN ZİRVELERDE KABUL EDİLDİ FAKAT ÜLKELER UYGULAMADI. TEMENNİM BURADA KUDÜSLÜLERİN DE PROBLEMLERİYLE İLGİLENİLSİN"

İSTANBUL'DA DÜZENLENEN 'KUDÜS ZİRVESİ'Nİ TAKİP EDEN MHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ VE İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI ESKİ GENEL SEKRETERİ EKMELEDDİN İHSANOĞLU, "BEN GENEL SEKRETERKEN BU MESELELERLE İLGİLİ BÜYÜK BİR PLAN HAZIRLADIK. BU PLAN ZİRVELERDE KABUL EDİLDİ FAKAT ÜLKELER UYGULAMADI. TEMENNİM BURADA KUDÜSLÜLERİN DE PROBLEMLERİYLE İLGİLENİLSİN" DEDİ.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN ÇAĞRISI İLE İSTANBUL'DA DÜZENLENEN İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI (ITT) OLAĞANÜSTÜ ZİRVESİ BAŞLADI.

MHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ VE İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI ESKİ GENEL SEKRETERİ EKMELEDDİN İHSANOĞLU DA ZİRVEYİ TAKİP EDİYOR. İHSANOĞLU,  ZİRVE İLE İLGİLİ DHA'YA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU.  İHSANOĞLU, ZİRVENİN TOPLANMASININ ÖNEMLİ BİR ADIM OLDUĞUNU DİLE GETİREREK, ?TÜRKİYE İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI DÖNEM BAŞKANI OLARAK BU İNİSİYATİFİ ALMIŞTIR VE ÇOK BÜYÜK GAYRETLER SARF ETMİŞTİR. BURADA BÜYÜK BİR KATILIM OLDUĞUNU BİLİYORUM. BİRİNCİ DERECEDE İLGİSİ OLMASI GEREKEN ÜLKELERİN BAŞKANLARININ VEYA HÜKÜMET BAŞKANLARININ GELMEDİĞİNİ GÖRÜYORUZ. 57 ÜLKENİN TOPLANDIĞI BİR ZİRVEDEN ÇIKMASI BEKLENEN KARARLAR KONSENSÜSE BAĞLIDIR. O BAKIMDAN BU KONSENSÜS NASIL OLUŞACAK BUGÜN BİRKAÇ SAAT İÇERİSİNDE GÖRECEĞİZ" DEDİ.

TÜRKİYE ELİNDEN GELENİ YAPMIŞTIR"

İHSANOĞLU, ?BU DÜNYA POLİTİKALARI, ORTADOĞU'NUN İSTİKRARI, ÜLK EMİZİN İSTİKRARI AÇISINDAN FEVKALADE OLAĞANÜSTÜ BİR HALDİR. TÜRKİYE ELİNDEN GELENİ YAPMIŞTIR. NETİCE SADECE TÜRKİYE'NİN İNİSİYATİFİNE BAĞLI OLARAK KALSA DAHA FARKLI ŞEYLER OLABİLİR. AMA HER ŞEYE RAĞMEN AKLI SELİM ŞEKİLDE VE 1.5 MİLYAR MÜSLÜMAN'IN BEKLEDİĞİ BU ZİRVEDEN FİLİSTİN DAVASI, KUDÜS ŞEHRİNİN STATÜSÜNÜN KORUNMASI İÇİN ÖNEMLİ KARARLARIN ÇIKMASINI BEKLİYORUM. TABİ SİYASİ KARARLAR ALINACAK, BİR TAKIM ADIMLAR ATILACAK. BU KARARIN YANLIŞLIĞINI GÖSTERİLMESİ AÇISINDAN KARARLARIN ALINMASI LAZIM. KUDÜS'ÜN FİLİSTİN'İN BAŞKENTİ OLARAK TANINMASI LAZIM VE ORADA İSLAM ÜLKELERİNİN TEMSİLCİLİKLERİNİN AÇILMASI LAZIM. MESELE BİR BÜTÜNDÜR. KUDÜS'ÜN UNUTULAN BİR TARAFI VAR. KUDÜSLÜLER ORADA ÇOK İYİ DURUMDA DEĞİL. YARIM ASIRDAN BERİ BİRİKEN PROBLEMLER VAR. İSKAN, EĞİTİM, SAĞLIK PROBLEMLERİ VAR.  BEN GENEL SEKRETERKEN BU MESELELERLE İLGİLİ BÜYÜK BİR PLAN HAZIRLADIK. BU PLAN ZİRVELERDE KABUL EDİLDİ FAKAT ÜLKELER UYGULAMADI. TEMENNİM BURADA KUDÜSLÜLERİN DE PROBLEMLERİYLE İLGİLENİLSİN" ŞEKLİNDE KONUŞTU.

TEMSİL SEVİYESİNİN ÇOK YÜKSEK OLMADIĞINI ÖĞRENMİŞ BULUNUYOR"

ZİRVEYE KATILIMI DA DEĞERLENDİREN İHSANOĞLU,  ÖNEMLİ BİR KATILIM VAR. ARAP ÜLKELERİNİN BAZILARI KATILDI, BAZILARI KATILMADI. FİLİSTİN KONUSU İLE İLGİLİ BİRİNCİ DERECEDE KATILMASI GEREKEN ÜLKELERİN TEMSİL SEVİYESİNİN ÇOK YÜKSEK OLMADIĞINI ÖĞRENMİŞ BULUNUYORUM" DİYE KONUŞTU.

KATILIMCILAR

LÜTFİ KIRDAR KONGRE MERKEZİ'NDE DÜZENLENİN KATILIMCILARI ARASINDA ŞU İSİMLER YER ALIYOR.

FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI MAHMUD ABBAS, AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI İLHAM ALİYEV, İRAN CUMHURBAŞKANI HASAN RUHANİ, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ (KKTC) CUMHURBAŞKANI MUSTAFA AKINCI, AFGANİSTAN CUMHURBAŞKANI EŞREF GANİ, BURNEİ HASAN EL-BOLKIAH, CİBUTİ BAŞBAKANI ABDOULKADER KAMİL MOHAMED, KAZAKİTAN MECLİS BAŞKANI KASSIM JOMART TOKAYEV, PAKİSTAN BAŞBAKANI ŞAHİD HAKAN ABBASİ, LİBYA BAŞKANLIK KONSEYİ BAŞKANI FAİEZ SERRAG, ENDONEZYA CUMHURBAŞKANI JOKO WİDODO,  ÜRDÜN KRALI KRAL 2.ABDULLAH, ÖZBEKİSTAN SENATO BAŞKANI NİGMATULLA YULDAŞEV, MALEZYA BAŞBAKANI NAJIB RAZZAK, SUDAN CUMHURBAŞKANI ÖMER EL BEŞİR, GİNE DEVLET BAŞKANI ALFA CONDE, LÜBNAN CUMHURBAŞKANI MİCHEL AOUN, KOMORLAR DEVLET BAŞKANI AZALI ASSOUMANI.

VENEZUELLA DEVLET BAŞKANI NİCOLAS MADURO İSE MİSAFİR STATÜSÜNDE KATILIYOR.

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI'NIN 57 ÜYE ÜLKESİ BULUNUYOR.

KANAL 33 MOBİL


HAVA DURUMU

MERSIN
 

GEREKLİ LİNKLER
 

 

 

 

 

 
ANKET

  Kanal33'ü hangi saatler içinde daha sık izlemektesiniz..?


     AKŞAM

     GECE

     SABAH

     ÖĞLEN
  
  


ANASAYFA          |          İLETİŞİM           |           KÜNYE           |           GİRİŞ SAYFAM YAP           |           SIK KULLANILANLARA EKLE          |          GİZLİLİK İLKELERİ

Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
kanal33.com.tr © Copyright 2010-2019 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA